La finalul săptămânii trecute s-au disputant primele partide din cadrul seriei I a Ligii a III-a la fotbal. Una din cele două reprezentante ale județului Suceava care au mai rămas în competiție după retragerea echipei Sporting Suceava, FC Pojorâta, a debutat cu o remiză pe terenul grupării Ceahlăul II Piatra Neamț.
Formația pregătită de antrenorul Dănuț Mândrilă a făcut un joc bun în această deplasare și a pierdut victoria în prelungiri. Oaspeții au condus cu 2-0 prin golurile marcate de Pădurariu în minutul 4 și Rus în minutul 37, ultimul cu o execuție de efect. Gazdele au redus din handicap prin Gheară, pentru ca în prelungirile meciușui să reușească egalarea prin Iovu în urma unui gol destul de dubios la care pojorâtenii au reclamat și fault în atac și ofsaid.
Bucovina Pojorâta: Mureşan – Kuruc, Prundean, Patca, Duţică – Ioniţă, Stănescu – Cherariu, Pădurariu, Buhăcianu – Rus. Au mai intrat Platon şi Tivodari.