Festivalul “Tradiţii şi legende bucovinene”
FESTIVALUL
„TRADIȚII ȘI LEGENDE BUCOVINENE”
20 – 21 septembrie 2014,
Horodnic de Sus
PROGRAM
SÂMBĂTĂ, 20 septembrie 2014
- Orele 12,00 – 20,00 – Vizitarea standurilor expoziționale ale producătorilor agricoli, meșterilor populari, producătorilor tradiționali de produse gastronomice și preparate din lapte, carne, fructe, produse apicole
- Orele 12,00 – 13,00 – Fanfara “TRANDAFIRUL” Calafindești
- Orele 13,00 – 13,10 – Deschiderea oficială a evenimentului
- Orele 13,10 – 13,30 – „Azi în sat îi șezătoare”– spectacol folcloric susținut de formațiile artistice:
- Grup vocal “BUCOVINA” Calafindești,
- Ansamblul folcloric “TRANDAFIRUL ” Calafindești
- Orele 13,30 – 13,50 – Scenetă istorică „Ștefane, Măria Ta!”, Vicovu de Sus
- Orele 13,50 – 15,00 – Spectacol folcloricsusținut de formații artistice de amatori:
- Ansamblul folcloric „Pădurețul” Cacica
- Ansamblul polonez „Solonceanca” Solonețul Nou, com.Cacica
- Grup vocal „Păstrătorii de tradiții” Marginea
- Grup folcloric „Arcanul bătrânesc” Frătăuții Noi
- Adriana Bucevschi
- Orele 14,00 – 15,00 – Concursul tăietorilor de lemne, la care vor participa tăietorii de lemn din zonă
- Orele 15,00 – 15,15 – Recital ALEXANDRU ARȘINEL
- Orele 15,15 – 15,25 – Florentina Moldovan
- Orele 15,25 – 17,00 – Spectacol extraordinar susținut de:
- Ansamblul Artistic „Ciprian Porumbescu” Suceava
- Margareta Clipa
- Orele 17,00 – 20,00 – Spectacol folcloric susținut de formații artistice de amatori:
- Formația de dansuri ucrainene “CERVONA KALENA” Negostina
- Grup vocal “ALTIȚA” Bilca,
- Ansamblul folcloric „Bilcuța” Bilca
- Formația de jocuri populare Frătăuții Vechi
- Ansamblul folcloric „Vicoveanca” Vicovu de Sus
- Ansamblul folcloric „Florile vicovene” Vicovu de Sus
- Formația de jocuri populare Vicovu de Jos
- Ansamblul folcloric „Codrișor” Dornești
- Angelica Flutur
- Grup vocal Voitinel
- Ansamblul folcloric „Florile Bucovinei” Rădăuți
- Ora 20,00 – Balul gospodarilor
DUMINICĂ, 21 septembrie 2014
- Orele 10,00 – 20,00 – Vizitarea standurilor expoziționale ale producătorilor agricoli, meșterilor populari, producătorilor tradiționali de produse gastronomice și preparate din lapte, carne, fructe, produse apicole
- Orele 12,30 – 13,00 – Fanfara „Crai bucovinean” Todirești
- Orele 13,00 – 13,45 – Formații de jocuri populare din Mănăstirea Humorului
- Dănuț Onoiu
- Orele 13,45 – 14,05 – Violoniștii Oleg și Lucia Sacaliuc
- Orele 14,00 – 15,00 – Concurs de tracțiune cu cai
- Orele14,05 – 14,15 – Formația de jocuri populare „Trilișești” Iaslovăț Ansamblul folcloric din Sucevița
- Orele 14,50 – 14,30 – Ansamblul folcloric „Țănțăroiul” Iaslovăț
- Orele 14,30 – 14,50 – Ansamblul folcloric „Străjăncuța” Straja
- Orele 14,50 – 15,00 – Formația de dansuri ucrainene “Kozaciok” Bălcăuți
- Orele 15,00 – 15,15 – Taraful fraților Onica, Horodnic de Sus
- Orele 15,15 – 15,30 – Recital Emil IANOS
- Orele 15,30 – 16,20 – Ansamblul folcloric Arcanul USV Suceava
- Călin Brăteanu
- Orele 16,20 – 16,40 – Ansamblul folcloric „Brădetul” Horodnic de Jos
- Orele 16,40 – 17,50
- Ansamblul „Ciobănașul” al Clubului Copiilor Rădăuți, Mihalescu Maria, Mihalescu Trandafir, Grigorean Andreea – Marginea, Delia și Denisa Babalean, Hrițcan Magda, Sânziana Mirăuță, Bianca Ciornobrevei, Valentina Cernovschi – Rădăuți
- Ansamblul folcloric „Flori de munte” din Sucevița, Flocea Denisa – Solca, Balan Valentina – Marginea
- Orele 17,50 – 18,10
- Ansamblul folcloric „Fii Putnei” Putna
- Alexandra Dan, Marinela Cotos
- Orele 18,10 – 18,20 – Formația de jocuri populare „Luca Arbore” Arbore
- Orele 18,20 – 18,40 – Recital Alexandru Brădățan
- Orele 18,40 – 19,00 – Formația de jocuri populare „Obcina Poieniului” Poieni Solca
- Orele 19,00 – 19,15 – Taraful „Huțulca” Ulma
- Orele 19,15 – 20,00 – Hora de la Horodnic