Runda a XIII-a a fost una cu noroc pentru ambele componente ale seriei I a Ligii a III-a de fotbl din județul Suceava. În derbiul rundei s-au întâlnit Știința Miroslava, ocupanta locului secund în clasament și FC Bucovina Pojorâta, liderul la zi, ambele cu același număr de puncte, 24.
Elevii antrenorului Dănuț Mîndrilă, la abia al doilea sezon în eșalonul III al fotbalului românesc, au făcut un joc foarte bun și au câștigat cu 2-1. Gazdele au condus la pauză cu 1-0 prin golul marcat de C.Tofan în minutul 29, însă cei de la Bucovina Pojorâta au revenit în partea secundă și au punctat prin S.Rus și Prundean, ajudecându-și toate cele trei puncte puse în joc.
În urma acestui rezultat, Bucovina Pojorâta și-a consolidar poziția de lider al clasamentului seriei I a Ligii a III-a, fiind singura grupare neânvinsă din acest eșalon valoric.
Runda a XIII-a, ”ghinionista”, a fost una bună și pentru Bucovina Rădăuți, echipa care și-a trecut în cont al doilea succes stagional. Gruparea rădăuțeană a reușit să se impună pe teren propriu în fața celor de la Ceahlăul II Piatra Neamț prin golurile marcate de Sabie în minutele 15 și 28.