CSU 2 Suceava a înregistrat prima victorie din actualul sezon al Diviziei A la hadbal masculin. Formaţia condusă de Iulian Dugan s-a impus, în sala LPS, cu scorul de 49-16 în faţa grupării CSU Târgovişte, într-un meci din cadrul etapei a X-a.
Desfăşurată în prezenţa a circa 100 de spectatori, printre care şi antrenorii primei echipe, Petru Ghervan şi Răzvan Bernicu, partida a fost la discreţia gazdelor. Tinerii handbalisti suceveni au început în forţă partida şi s-au distanţat la zece goluri după doar un sfert de oră, 13-3. Oaspeţii au echilibrat ostilităţile în următoarele cinci minute, după care CSU II Suceava a revenit la “timonă”, la pauza gruparea gazdă conducând cu 24-8. Sucevenii au continuat să-ţi majoreze avansul în startul reprizei secunde, iar în minutul 37 tabela de marcaj indica scorul de 31-10. După alte opt minute echilibrate, a urmat asaltul final al trupei lui Iulian Dugan. Din minutul 47, când scorul era 38-16, şi până la final universitarii au marcat 11 goluri fără să primească vreunul. Chiar ţi portarul Eduard Duman a înscris de la 9 metri. CSU II Suceava s-a impus în final cu scorul de 49-16 şi a urcat, două poziţii în clasament, până pe locul 11.

CSU II Suceava: Manea, Duman – Roban (10 goluri), Preda (9), Enescu (9), Alexa (7), Gvinda (5), Marţuneac (4), Turcu (3), Marmeliuc (1), Duman (1), Badeliţă.

Într-un alt meci al etapei a 10-a din eşalonul secund, gruparea Vicov Bucovina a pierdut pe terenul Ştiinţei II Bacău cu scorul de 52-24 (28-11). Următoarea rundă a programează duelul direct dintre cele doua reprezentante ale judeţului Suceava în Divizia A. Întâlnirea va avea loc sâmbătă la Vicovu de Jos.