Așa cum se aștepta de altfel, ploaia a fost cea care a dictat ritmul în meciul Rapid CFR Suceava – Academica Pitești. În pofida vremii neprielnice, iubitorii fotbalului sucevean au venit totuși în tribunele stadionului ”Areni” să-și vadă favoriții.

Deși jucătorii formației gazdă au afirmat înaintea disputei cu ”studioșii” că-și vor pune ”șorțurile” și-i vor trata ”muncitorește”, cel puțin în prima repriză, acest lucru nu s-a întîmplat. Sucevenii au jucat ”pașnic” în primele 45 de minute, s-au lăsat dominați de adversarii lor și nu tras niciun șut pe spațiul porții argeșene. Plecanciuc și Cerlincă, dintr-o lovitură liberă, au dat ceva emoții portarului grupării oaspete, însă în rest au fost doar centrări repinse cu ușurință de masiva apărare piteșteană.

Dacă în partida anterioară de pe teren propriu, cea cu Unirea Slobozia, s-a simțit lipsa lui Semeghin, la meciul cu Academica Pitești să văzut că fundașul dreapta Daniel Bălan a fost suspendat. Acțiunile sucevenilor au fost lente și din nou linia mediană a fost depășită în toate duelurile fizice. Dacă Sfrijan este un jucător care poate să se confrunte cu orice adversar, ceilalți trei, Gheorghiciuc, Sumanariu și Cerlincă, sunt mai degrabă firavi și cel puțin într-o dispută fizică, pornesc cu șansa a doua.

Văzând faptul că jucătorii echipei gazdă nu ”bagă șpan”, așa cum se spune, argeșenii au pasat cu calm și au ținut mingea departe de careul lor. Așa cum era de anticipat, la una din primele situații în care au avut posibilitatea să profite de talia lor au făcut-o. La un corner, Popa reia cu capul, portarul Rohețki respinge, iar Vițelaru deschise scorul fără mari probleme.

În partea secundă, după ce au fost muștruluiți la cabine, sucevenii au evoluat mai ”arțăgos” și au pus mai multe probleme adversarilor lor. Lucrurile s-au complicat pentru oaspeți în momentul în care Buia a fost eliminat pentru acumularea a două cartonașe galbele. După zece minute de la acest incident, Mircea Negru va egala cu o lovitură de cap bine plasată după o centrare a lui Semeghin.

Deși din momentul egalării până la finalul partidei mai rămăseseră 15 minute de joc, plus prelungirile, sucevenii nu au mai găsit drumul spre plasa porții argeșenilor deși presiune pusă de gazde a fost maximă. Atacurile elevilor antrenorului Bogdan Tudoreanu nu au avut luciditate și nici șansa nu a fost de partea lor. De remarcat un lucru, care în codiții de teren umed și ploaie era clar util, sucevenii nu au reușit niciun șut sănătos pe jos sau cu contactul cu gazonul. Edificatoare a fost și execuția lui Marinkovic care dintr-o lovitură liberă de la 23-24 de metri a trimis balonul trei metri peste poartă!

Remiză bună pentru Rapid CFR Suceava împotriva unei echipe care a dovedit clar că știe jocul. Oricum, sucevenii au demonstrat că pot să revină în joc și au forță, dar din nou linia mediană a fost ”veriga slabă”.

În etapa a X-a Rapid CFR Suceava va evolua pe terenul grupării FC Voluntari, noul lider al serii.

Rapid CFR Suceava: Roheţki – Apostol, Plecanciuc, Velescu, Semeghin (cpt.) – Cerlincă, Sfrijan, G. Sumanariu, Gheorghiciuc – M. Negru, M. Matei.

Rezerve: Pascal – Tiron, Marinkovici, R. Sava, Burcea, Spătar, Ferariu.

Antrenor: Bogdan Tudoreanu

Academica Pitești: C. Lungu – St. Stancu, Viţelaru (cpt.), Fl. Popa, Tătar – Cr. Puşcaş, Ispir – Buia, Olariu,Venţer – S. Chiţu

Rezerve: Boşneag – Rusu, Şuşu, Al. David, Marciuc, A. Niţu, I. Constantin.

Antrenor: Marius Baciu

Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); Asistenţi: Marius Bălan (Dej) şi Adrian Vornicu (Botoşani).

10. Farul Constanța       9        1        5        3        11-14          8

11. FCM Dorohoi                   9        2        1        6        10-24          7

12. CS Balotești  9        1        2        6        10-18          5