Etapa a VIII-a a fost una în care Rapid CFR Suceava și-a trecut în cont a patra remiză din acest debut de sezon competițional. După ce în urmă cu câteva zile sucevenii au cedat la Berceni după ce au condus cu 2-0, de această dată în această rundă intermediară disputată în deplasare la Bacău ei nu au mai pierdut, ci au remizat, scor 1-1.
Prima repriză a disputei dintre SC Bacău și Rapid CFR Suceava a fost una în care gazdele au dictat ritmul jocului. După un început echilibrat, oaspeții au reușit să deschidă scorul, Lozneanu deviind în propria poartă o centrare a lui Cerlincă.
Băcăuanii au pus stăpânire pe mijlocul terenului și și-au creat ocazii numeroase de egalare, o dată goal-keeper-ul sucevenilor Rohețki și de două ori bara opunându-se scorului de 1-1. A fost remiză, totuși, după 45 de minute de joc, B.Rusu șutând imparabil sub bară în minutul 38.
Partea secundă a întâlnirii dintre SC Bacău și Rapid CFR Suceava a fost mai săracă în ocazii de gol decît prima. Totuși, fiecare dintre cele două combatante au beneficiat de două oportunități rarisime de a marca golul victoriei. Sucevenii au avut o bară după o incursiune foarte inspirată a lui Mircea Negru, gazdele ratând și ei succesul la ultima fază când portarul Rohețki s-a opus unei mingi trimise cu capul spre plasa porții sale.
Al 13-lea punct pentru Rapid CFR Suceava și un moral bunpentru elevii antrenorului Bogdan Tudoreanu  înaintea confruntării de sâmbătă 18 octombrie când pe stadionul ”Areni” va sosi liderul seriei I, Academica Pitești.

SC Bacău: Petrariu – Mihălăchioaie, Burcă, Lozneanu, Sascău – Căinari, Taban, Cl. Tudor, Hurdubei (cpt.) – B. Rusu, B. Ungureanu.
Rezerve: Em. Savu – L. Dumitriu, Pungă, Curiliuc, Luncanu, Adăscăliţei, Vraciu.
Antrenor Cristian Popovici

Rapid CFR Suceava: Roheţki – Ferariu, Velescu, R. Sava, Semeghin (cpt.) – Cerlincă, Sfrijan, G. Apostol, Bîgu – M. Negru, M. Matei
Rezerve: Pascal – D. Bălan, Sumanariu, Marinkovici, Gheorghiciuc, Golofca, Plecanciuc.
Antrenor: Bogdan Tudoreanu

Arbitru: Cristian Georgescu (Bucureşti); Asistenţi: Dan Lucian Ilieş (Braşov) şi Florin Mihai Cosma (Piatra Neamţ).