În probabil cel mai important meci al sezonului regulat al Ligii Naționale de handbal masculin, CSU Suceava a pierdut la limită, 23-24 în fața revelației acestui sezon competițional, Potaissa Turda. Meciul a contat pentru etapa a XXIV-a, iar înfrângerea a stability locul unde va evolua gruparea suceveană în următoarea fază a primului eșalon valoric, în play-out.

Partida a avut două reprize total diferite, prima oaspeţilor şi o a doua a studenţilor, dar din păcate câştigătoarea a fost decisă de arbitrii întâlnirii pe final de joc. Primul sfert de oră a fost unul echilibrat, dar mai apoi sucevenii au comis câteva greşeli din dorinţa de a face cât mai mult, greşeli taxate cu goluri de experimentaţii jucători ai Turdei. Oaspeţii s-au dus la trei goluri în faţă, iar la pauză aveau un avantaj de patru goluri, scor 15–11. În partea a doua, Suceava a jucat mult mai bine, au fost mai atenți în apărare, iar portarul Cristi Tcaciuc a fost la post. La mijlocul reprizei, studenţii suceveni au avut pentru prima dată şansa de a egala, dar nu au reuşit. Din păcate, din nou cuplul de arbitri Băducu – Voicu a făcut ”harcea-parcea” un meci frumos. Deciziile lor, așa cum au fost mai multe în acest sezon competițional, au fost părtinitoare, ei judecând diferit aceleași faze de joc în detrimental grupării sucevene. Ultimele 10 minute ale partidei CSU Suceava – Potaissa Turda au fost foarte încinse, gazdele având alte trei şanse de a egala, ei nereușind acest lucru în principal din cauza arbitrajului. În minutul 60, la scorul de 23–24, oaspeții au primit un 7 metri gratuit, dar mingea a lovit bara, iar Suceava n-a mai reuşit să egaleze, arbitrii obligându-i să execute o lovitură de la 9 metri dintr-o singură pasă, deşi în mod normal mai aveau 4 sau 5 secunde.

CSU Suceava: Cr.Tcaciuc, Drăghici – Burlacu (2), Preda (4), I.Tcaciuc, Baican (2), Costea (2), Mitrea, Ciubotariu (4), Puljzovic (1), Sipka (2), Polocoșer (1), Olariu, Petrea, Șoldănescu (1), Târzioru (4).

Antrenorul Adrian Chiruţ nu a vrut să discute, la finalul meciului, despre arbitraj, dar a ţinut să-şi felicite jucătorii pentru dăruirea din teren.

„Vreau să-mi felicit jucători pentru că au jucat extraordinar şi au repetat meciul bun de la Turda. Îmi doresc foarte mult şi voi face tot posibilul să putem să ţinem această echipă la Suceava, deoarece marea majoritate a jucătorilor merită să fie aici. Dacă vom continua cu astfel de evoluţii bune, cu siguranţă ne vom atinge obiectivul propus, menținerea în primul eșalon valoric al handbalului masculin românesc.

Va urma turneul play-out, acolo unde lupta va fi foarte crâncenă, cu meciuri diferite de cele din campionat, şi trebuie să ne batem până la capăt pentru a rămâne în Liga Naţională”, a spus Adi Chiruţ.