CS Universitatea Suceava a reușit să obțină un punct în disputa din etapa a XVI-a a Ligii Naționale de handbal masculin contra vicecampioanei României, Știința Bacău. Elevii antrenorului Răzvan Bernicu au făcut o primă repriză modestă, dar și-au revenit în partea secundă când au marcat 21 de goluri, față de cele doar 16 înscrise de băcăuani.
Cei care au început mai bine în disputa dintre CSU Suceava și Știința Bacău, dispută găzduită sâmbătă de sala LPS, au fost oaspeții. Cu un lot mai valoros și cu o apărare mult mai exactă, jucătorii pregătiți de Eliodor Voica au preluat inițiativa și au condus în startul meciului cu 7-4. Sucevenii nu au renunțat însă și au revenitîn joc egalând la 8. Cei care au fost mai lucizi pe finalul primei reprize au fost băcăuanii care au reușit să se desprindă la 5 goluri diferență pe tabela de marcaj, scor 20-15. A fost o primă parte a jocului controlată de oaspeți, gazdele greșind mai degrabă pase decât șuturi la poartă.
Pauza a fost un sfetnic bun pentru handbaliștii suceveni care au schimbat registrul tehnic și au revenit în joc. Deși tot oaspeții au avut câteva minute bune în debutul părții secunde a meciului, care au fost ”vioara întâi” au fost sucevenii. Cu interul Cîntec într-o formă de zile mari și cu Mitrea și Bursuc mult mai inspirați, CSU Suceava a recuperate încetișor ecartul față de gruparea băcăuană și au egalat la 32. Chiar dacă au condus cu un gol în ultimele minute, sucevenii nu au obținut decât un egal cu Știința Bacău, oaspeții egalând prin Ghiță din 7 metri la ultima fază a meciului. Poate că victoria sucevenilor nu ar fi fost justă raportată la situația din teren, însă nici succesul oaspeților din tur nu a fost mai corect. În orice caz remiza din întâlnirea dintre CSU Suceava și Știința Bacău este un rezultat bun pentru gazede și poate că s-ar fi putut mai mult dacă și portarii suceveni ar fi prins o zi mai fastă. Moral bun pentru suceveni înaintea partidei din etapa a XVII-a cu HC Odorhei și poate și șansa ne va surâde mai mult în disputa de sâmbătă 9 martie.

CSU Suceava: Şelaru, Stănescu – Cîntec (9 goluri), Mitrea (9), Bursuc (6), Gavriloaia (3), Acatrinei (3), Chiruţ (2), Roşu (1), Starikov (1), Petrea (1), Amihăesi (1).

Ştiinţa Bacău: Liszkai, Tevzadze – Ghiţă (7 goluri), Bondar (6), Iancu (4), Rotaru (4), Da Silva (4), Georgescu (4), Ramba (3), Păunică (3), Dospinescu (1).