În runda a V-a a Diviziei Naționale de Rugby, CSM Bucovina Suceava a întâlnit la finele săptămânii trecute în deplasare gruparea CSUAV Arad. La capătul unui meci aprig disputat, gazdele s-au impus cu 26-10 (19-10). Pentru suceveni a marcat Ștefan Ștefăroi, un eseu și Crețu o transformare și o lovitură de pedeapsă.
”Gazdele au început mai bine decât noi și ne-au condus la pauză. Am marcat și nou în eseu, dar am ratat și multe lovituri de pedepasă. În repriza secundă, din cauza unor accidentări și a unor absențe din lot, nu am mai putut reveni și am pierdut. Arbitrajul a fost foarte bun, iar arădenii au jucat mai bine.
Totuși, la final de meci am depus o contestație împotriva formației din Arad pentru folosirea unor jucători care nu erau trecuți pe foaia de arbitraj. Vom vedea ce va hotărî Comisia de Disciplină în această săptămână.
Oricum, pentru noi partida cu RCM Galați este decisivă și va trebui să câștigăm sâmbătă, 5 octombrie pe stadionul ”Unirea” pentru a rămâne în eșalonul secund al rugbiului românesc” a declarat antrenorul formației CSM Bucovina Suceava,Constantin Vlad.