CSU Suceava a cedat în faţa „veteranilor” de la HC Dobrogea Sud, aşteptat, dar la o diferenţă mică de scor. A fost la final 23-21 după o primă repriză foarte modestă a sucevenilor în care au marcat doar 8 goluri în cele 30 de minute de joc. În partea secundă, elevii antrenorilor Adrian Chiruţ şi Iulian Andrei au evoluat mult mai bine înscriind 13 goluri, faţă de cele doar opt ale gazdelor, dar a fost prea târziu. De remarcat faptul că portarul constănţenilor, Sijan Dane a apărat cinci aruncări de la 7 metri!

Încă un eveniment a avut loc la finalul primei reprize, căpitanul constănțenilor, Laurențiu Toma, a fost călcat involuntar de către colegul său, Dalibor Cutura, în zona gâtului și a părăsit rapid suprafața de joc, sub atenta supraveghere a medicilor de la ambulanță.

Pentru suceveni, urmează un meci mult mai important decât cel de la Constanţa, sâmbătă în sala LPS urmând să poposească Dunărea Călăraşi. La formaţia oaspete, care a pierdut în tur în faţa bucovinenilor, joacă Răzvan Gavriloaia şi fostul echipier al universitarilor, George Şelaru.

HC Dobrogea Sud: Srjidan Dane, Stănescu – Ionuț Nistor (5 g), Dalibor Cutura (4 g), Predrag Vujadinovic (4 g), George Buricea (3 g), Mladen Rakcevic (2 g), Laurențiu Toma (2 g), Zoran Nikolic (2 g), Dragoș Soare (1 g).
CSU Suceava: C.Tcaciuc, Drăghici – Tîrzioru (7), Burlacu (2), Sipka, Bursuc (2), Baican (1), Preda, Ciubotariu (2), Mitrea (1), Polocoşer (2), Olariu (2), Puljzovic (1), Petrea (1), Şodănescu.

1. Dinamo 17 14 2 1 546-461 44
2. HC Dobrogea Sud 17 14 1 2 490-413 43
3. HC Odorhei 17 12 2 3 487-441 38
4. Potaissa Turda 17 12 1 4 519-474 37
5. CSM Bucureşti 17 11 0 6 486-430 33
6. HC Vaslui 17 9 0 8 451-473 27