În etapa cu numărul XXII a Ligii Naţionale de handbal masculin, echipa Universităţii Suceava a obţinut trei puncte foarte importante în disputa de pe teren propriu cu principala contracandidată la turneul play-off, Steaua Bucureşti, scor final 21–19. Meciul a fost foarte spectaculos, publicul sucevean fiind al optulea jucător al formației sale favorite.
Studenţii suceveni au început în forţă partida şi au condus cu 4–1, ba chiar au avut şansa de a se duce la 6–1, dar au ratat de mai multe ori, iar steliştii au egalat şi au preluat conducerea în minutul 11, 5–4. Semnalul revenirii a fost dat de portarul gazdelor Cristian Tcaciuc care a apărat senzațional. Dealtfel până la finalul celor 60 de minute de joc el a avut cel puțin 16 intervenţii salvatoare.

După o primă repriză remarcabilă, studenţii suceveni au intrat la vestiare cu un avantaj de 5 goluri, scor 13–8. În primul sfert de oră din partea secundă echilibrul pe tabela de marcaj s-a păstrat, însă tot elevii antrenorilor Adrian Chiruț și Iulian Andrei s-au aflat la ”timonă”. Echipa suceveană au avut şi şase goluri avantaj şi avansul a fost constant, de cel puţin patru goluri până aproape de final. În ultimele opt minute, sucevenii nu au mai găsit drumul spre plasa porții steliste, dar s-au apărat foarte bine şi au gestionat excelent finalul de meci, conservându-şi o diferenţă cu care au câştigat cele trei puncte puse în joc, scor final 21– 9.
Cu acest success, CSU Suceava a depășit Steaua în clasamentul Ligii Naționale și va juca marți, de la ora 17.00 pe terenul echipei CSM Satu Mare.

CSU Suceava – Cr. Tcaciuc, Drăghici – Dusan Sipka (5), Bogdan Baican (4), Gabriel Burlacu (3), Sașa Puljizovici (3), Adi Târzioru (2), Sebastian Polocoşer (1), Andrei Olariu (1), Cătălin Costea (1), Lucian Preda (1), Ion Tcaciuc, Bogdan Șoldănescu.
Steaua – Matskevich – Irimescu (1), Florea (7), Grasu (5), Georgescu (3), Dimitrijevic (1), Szoke, Ungureanu (1), Ouksir (1).