CSU Suceava a ”rezolvat” problema unei eventuale prezențe în turneul play-off al Ligii Naționale de handbal masculin. În chiar primul meci pe teren propriu, meci de importanță majoră, formația suceveană a pierdut în fața grupării Dunărea Călărași.
Toți iubitorii handbalului sucevean și-au pus mari speranțe în disputa din cadrul etapei a XVIII-a când în sala LPS a poposit gruparea călărășeană, grupare care a fost învinsă în tur de CSU. Încă din start s-a putut observa o oarecare stare de ezitare în cadrul echipei pregătite de antrenorii Adrian Chiruț și Iulian Andrei. Nu s-a marcat niciun gol în partida dintre CSU Suceava și Dunărea Călărași în primele cinci minute, gazdele ratând și o lovitură de la 7 metri prin Mitrea.

Echilibrul s-a păstrat în duelul dintre suceveni și mai vechii lor coechipieri Gavriloaia, Acatrinei și Dospinescu pe tot parcursul primei reprize. Cu Chikovani în mare formă, călărășenii s-au ținut scai de formația gazdă și scorul la pauză a fost egal 12-12.
În partea secundă, cei care au fost la conducerea ostilităților au fost sucevenii. Cu Puljzovic destul de inspirat în postura de coordonator de joc și cu o apărare agresivă, sucevenii s-au distanțat pe tabela de marcaj la două goluri diferență, scor 16-14, în minutul 38. Putenic ăncurajați de publicul spectator, gazdele au continuat să joace bine până cu 10 minute înainte de fluierul final când scorul era egal 21-21. A mai fost egal și la 23, însă handbaliștii suceveni au arătat din nou că nu au experiența finalurilor de joc și s-au pripit în fazele de atac și au fost nesiguri în apărare. În consecință, ei nu au făcut nici măcar egal cu ambițioasa formație din Călărași, ci au pierdut cu 25-26.

Păcat de efortul depus de jucătorii suceveni, care a fost uriaș, însă luciditatea nu este capitolul lor forte. În mod normal, potrivit modului în care a decurs jocul, un rezultat de egalitate ar fi fost mai echitabil, dar greșelile se plătesc și călărășenii și-au luat revanșa. Un lucru trebuie de amintit însă neapărat, acela că handbalul românesc este invadat de jucători străini. Tot respectul pentru echipa suceveană care de-a lungul anilor a promovat propriile valori, dar nu te poți lupta cu echipe precum cea din Călărași, din Constanța, din Odorhei sau Timișoara care au cu preponderență în componență handbaliști din Mecedonia, Serbia, Croația, Bosnia sau Ucraina. Sincer, ar trebui să existe o limită a numărului de jucători străini care pot intra pe teren în campionatul de handbal al României, pentru că altfel tinerii autohtoni nu vor putea progresa. Pe de altă parte, gruparea suceveană trebuie să se adapteze la aceste condiții dacă vrea mare performanță. Poate că nu este o soluție varianta aducerii mai multor jucători din alte țări, dar măcar foștii suceveni împrăștiați prin Liga Națională ar trebui să poată reveni acasă. Dacă CSU Suceava ar avea în lot toți sucevenii din primul eșalon valoric s-ar putea lupta de la egal la egal cu oricine, în alte condiții, dacă nu se pot face investiții gruparea suceveană ar putea evolua veșnic în liga secundă.

Deocamdată CSU Suceava se află pe un loc rezonabil, dar urmează meciuri dificile și va trebui să arate mai mult pentru victorie și pentru atingerea obiectivului propus.

CSU Suceava: Cr.Tcaciuc – Mitrea, Șoldănescu (2), Tîrzioru (2), Puljzovic (4), Sipka (1), Petrea (1), Burlacu (2), Ciubotariu (1), Baican (2), Preda (7), Olariu (3), Costea, Polocoșer.
În etapa a XIX-a, CSU Suceava va juca miercuri la HC Vaslui.

Rezultate consemnate în etapa XVIII-a a Ligii Naţionale:
CSU Suceava – Dunărea Călăraşi 25-26
Poli Timişoara – CSM Focşani 25-22
Potaissa Turda – CSM Satu Mare 26-23
CSM Făgăraş – Dinamo 25-33.
Din etapa a XVIII-a au mai rămas de jucat meciurile HC Odorhei – HC Dobrogea Sud și CSM Bucureşti – Steaua.
HC Vaslui stă în această etapă din cauza retragerii din campionat a echipei HC Adrian Petrea Reşiţa.