LPS Suceava a reuşit un nouă performanţă remarcabilă cu grupa de copii născuţi în anul 2006. Echipa pregătită de Andrei Iţco a ajuns zilele trecute până în finala celei de-a opta ediţii a Braşov Indoor Cup, cel mai puternic turneu internaţional de fotbal pentru copii şi juniori din sud-estul Europei.

Formaţia suceveană a câştigat cu maximum de puncte grupa din care a făcut parte, după 2-0 cu News Stars Bucureşti, 2-1 cu Royal Făgăraş şi 2-0 cu Petrosport Ploieşti. Micii fotbalişti pregătiţi de Andrei Iţco şi-au croit apoi drum spre finală după ce au trecut pe rând de Petrosport Ploieşti, Sparta Bucureşti şi CSM Focşani. In ultimul act, LPS Suceava a înfruntat formaţia Viitorul Buzău, în fata careia a pierdut marele trofeu, la loviturile de departajare, cu scorul de 4-5, dupa 0-0 la finalul timpului regulamentar.

Pe lângă medaliile de argint, echipa suceveană a câştigat şi unul dintre premiile speciale prin Horia Avăcăriţei, desemnat cel mai bun jucător la 2006.

Semifinale:

LPS Suceava – CSM Focşani         0-0 (3-2, d.p.)

Finala mare:

LPS Suceava – Viitorul Buzău 0-0 (5-4, d.p.)

Printre cele 44 de echipe participante în acest an la Braşov Indoor Cup la categoria 2006 s-au mai numărat şi echipele Juniorul Suceava, care a încheiat turneul pe locul 11 şi Junior Câmpulung Moldovenesc, clasată la final pe locul 43.