AS Şomuz Fălticeni a câştigat primul trofeu pus în joc în fotbalul judeţean în sezonul 2016/2017. Formaţia condusă de Iulian Darabă a pus cucerit Supercupa AJF Suceava, după ce s-a impus, cu scorul de 3-2, în faţa celor de la Şomuzul Preuteşti, într-un meci disputat pe stadionul Tineretului din Fălticeni, în prezenţa a peste 300 de spectatori.

Cele două echipe au încheiat prima repriză la egalitate, după ce Geo Stanca a deschis scorul pentru oaspeţi în minutul 3, iar Iulian Ionesi a egalat pentru campioana en-titre peste doar trei minute. În debutul părţii secunde, Iulian Ionesi a marcat din nou, iar Geo Stanca l-a imitat în minutul 60, mijlocaşul central al grupării din Preuteşti restabilind egalitatea dintr-o lovitură de la 11 metri. Câştigătoarea Supercupei s-a decis la ultima fază a partidei, fălticenenii preluând conducerea cu 3-2 după ce Zaremba a transformat un penalty contestat îndelung de tabăra oaspeţilor.

Şomuz Fălticeni: Puianu – Furtuna, Breniuc, Antonesei, Fl. Ailenei, V. Ştefăroi, Vişinar, Neagoe, S. Beclea, Zaremba, Ionesi. Antrenor: Iulian Darabă.

Şomuzul Preuteşti: Dencef– Simion, Constantin, C. Ciurlă, Caeriu, Botoşanu, Plăcintă, Stanca, A. Ciurlă, R. Vasiliu, C. Vasiliu. Antrenor: Cătălin Vasiliu.

Supercupa a fost arbitrata de o brigada condusa de Robert Sroder.

Trofeul a fost înmânat câştigătorilor de vicepreşedintele AJF Ciprian Creţan.